Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Ani Harabeleri, Çıldır Gölü, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars Kalesi ve daha nice turistik gezi mekanı, Kars’ta gezilecek yerler denince akla ilk gelenler.

Kars’ta gezilecek yerler konusunuda Kars, tarihi İpek Yolu üzerindeki konumu sebebiyle Ani Krallığı gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, etnografik çeşitliliği ve köklü tarihi ile kültür turlarının vazgeçilmez rotalarından biri olmuştur. Baltık mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapan şehri gezerken Rus işgalinden kalma yapılar, Mezopotamya’da bir Avrupa kenti havası yaratır. 

Türkiye’nin kuzey doğu sınırındaki Kars, yüksek rakımı ve coğrafi iklimi nedeniyle de kış turizminin ülkemizdeki yükselen değeridir. Son yıllarda, Doğu Ekspresi ile  Ankara’dan Kars’a seyahat etmek, özellikle kış sezonunda yapılan popüler aktivitelerin başında gelmektedir. Bahar aylarında yemyeşil, binbir çiçekli yaylalarını görseniz, kendinizi Alpler’de zannedersiniz. 

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan, kadim şehir Kars’ta gezilecek tarihi ve turistik yerler saymakla bitmez. Burada en önemlilerini, görmeden gitmemeniz gerekenleri bulacaksınız.  

Kars’ta Gezilecek Tarihi Yerler

1) Fethiye Camii:

Rus işgalinden geriye kalan en güzel yapılardan biri olan Fethiye Camii, görenlerin hayran kaldığı, Türkiye’de benzerine rastlayamayacağınız güzellikte mimari eserlerden biri. 19. yüzyılda Ruslar tarafından kilise olarak inşa edilen bazalt taştan yapı, Baltık Mimarisinin kentteki önemli simgeleri arasında gösteriliyor. Cumhuriyet’in ilanında sonra önce spor salonu olarak kullanılıyor. Daha sonra her iki tarafına birer minare eklenerek camiye çevrilen bu muhteşem güzellikteki tarihi mekan halen cami olarak kullanılmaktadır. Fethiye Camii’ni şehir merkezinde ziyaret edebilirsiniz. 

2) Ani Antik Kenti:

Ani Harabeleri, bir zamanlar bölgede büyük bir ihtişamla hüküm sürmüş Ermeni Krallığından kalma, ortaçağ antik yapılarıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani antik Kenti, Türkiye’nin de en değerli kültür varlıklarından biridir. 

“Dünya Kenti” adıyla anılan “40 Kapılı Ani” yılın dört mevsimi ziyaretçilerini edilebilir. Her yer karla kaplanıp bembeyaz olduğunda Ani Harabeleri bir başka güzel görünse de baharda yemyeşil bir manzaranın içinde seyrine doyum olmaz.  

Birçok gezginin, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Ani, büyüleyici güzelliği, manevi ve mimari değeri ile Türkiye’nin en görkemli tarihi zenginliklerinden biri ve Kars’ın gözbebeği. 

3) Kars Kalesi: 

Kars’la özdeşleşmiş ünlü yapılardan bir diğeri tarihi Kars Kalesi’dir. Kent merkezindeki görkemli görünüşü ile yetinmeyip mutlaka kaleye tırmanmalısınız.  Hele mevsim baharsa kaleden muazzam Kars manzarasını gördüğünüzde, gözlerinize inanamayacaksınız. Hemen aşağıdan akan nehri ve diğer tarihi kalıntıları, bu yemyeşil platoda saatlerce izlemek isteyebilirsiniz. Tırmanış sevenler için Kars Kalesi’ne çıkmak çok keyifli bir aktivite olacaktır.  

Dokuz yüz yıllık tarihi geçmişe sahip kalenin yapımı 1153 yılında tamamlanmış, kaleye bağlı surlar, zamanında kentin savunmasında kullanılmıştır. Günümüze yedi tanesi kalmış olsa da orijinalinde  22 kule ve dört kapıdan oluşan kaleye çıktığınızda, bir zamanlar nasıl olduğunu hayal etmek hiç de zor değil. 

4) Kars Müzesi:

Kültürel bağlantıları birleştirmek, şehrin entografyasını ve geçmişini okuyabilmek  için Kars Müzesi ziyareti, seyahatinize çok anlamlı bir katkı sağlayacaktır. Müzenin zengin koleksiyonu sayesinde Kars’ta gezip gördüğünüz tarihi mekanları, şehrim tarihi geçmişini, kültürel ve etnik yapısını belli bir çerçeve içinde, bir arada görebilmenizi sağlayacak. Şehri gezdikten sonra Kars Müzesi’ni ziyaret ederseniz, Kars’ı en iyi en lezzetli şekilde, dünden bugüne, keşfetmiş olabilirsiniz. 

Koleksiyonda; Urartulardan, Ani Krallığına, Roma’dan Osmanlıya, Anadolu Selçuklularından göçebe Oğuz boylarına kadar birçok farklı kültüre ait çok sayıda tarihi eser. görebilirsiniz.   

5) Kümbet Camii:

12 Havariler Kilisesi olarak da bilinen eski adıyla Kars Katedrali, bir Ermeni kilisesidir. Kars’ta gezilecek tarihi yerler arasında oldukça popüler bir yeri vardır. Yapının estetik güzelliği bir yana Ermeniler için de hala özel bir ibadet yeri olarak görülmektedir. Cami olarak hizmet veren tarihi mekan, her inançtan insanların ziyaret ettiği, önemli bir yerdir. 

10. yüzyılda Ermeni Bagrat Kralı tarafından yaptırılan kilise, mimari olarak eşsiz detaylara sahip, gerçek bir sanat eseridir. Kümbet Camii’ni görmek isterseniz Kars Kalesi’nin Güney eteklerine doğru yürümeniz yeterli.  

6) Horomos Manastırı:

Ortaçağın önemli eğitim merkezlerinden biri olması sebebiyle Horomos Manastırı kalıntıları özellikle Ermeni Ortodoks cemaati için kıymetini korumaya devam etmektedir. Ani Harabeleri içinde yer alan çok sayıda kutsal mekandan biridir. Ani, başkent olmadan önce 900’lü yıllarda inşa edilmiş olması Horomos Manastırı’na bölgenin en eski yapılarından biri olma ünvanına kazandırmaktadır. Bin yıldan fazla zaman öncesine ait bu etkileyici mimari, detaylardaki işçilik, uzun süre zihninize deyer edecek türden. 

Kars’ta Gezilecek Turistik Yerler 

1) Çıldır Gölü:

Kars’a yağan ilk karın ardından Çıldır Gölü buz tutmaya başlayınca Kars’ta kış tatili sezonu da başlar diyebiliriz. Yemyeşil bir vadinin içinde olmasına rağmen Çıldır Gölü 123 kilometrelik alanı ile buz tuttuğunda dünyanın en güzel yerlerinden birine dönüşür. Çıldır Gölü’nde atlı kızağa binmek, gölün tatlı suyunda buzdan çıkarılan sarı sazan balığının tadına bakmak, buzlar ülkesinde yürümek veya kış sporlarını deneyimlemek gibi oldukça geniş alternatifler söz konusu. 

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Çıldır Gölü, Kars’ın gözde turistik mekanlarından. 

2) Susuz Şelalesi:

Susuz Şelalesi, Kars’ın doğal güzelliklerinden. Özellik yazın vakit geçirmek için harika bir yer. Birkaç yıl önce yapılan yatırımlar, yeni kurulan bakı terası sayesinde şelaleyi yukardan izlemek de mümkün. Susuz Şelalesi, doğa tutkunlarını kendine hayran bırakacak bir tabiat harikası. 

3) Kuyucuk Kuş Cenneti:

Kuyucuk Kuş Cenneti’nde kuşların göç zamanı, dünyanın her yerinden kuş gözlemcileri bir araya geliyor. Yüzler farklı kuş türünün, göçünü burada takip ediyorlar. Kuş cenneti, yüzlerce farklı türe ev sahipliği yapıyor. Belki birçoğunu ilk defa burada görebileceğiniz kuş türlerinin beslenme ve üreme alanı olan Kuyucuk Kuş Cenneti, manzarasıyla da oldukça etkileyici. 

Kars’ta Kışın Gezilecek Yerler 

1) Sarıkamış Kayak Merkezi:

Kars’ta kış tatili, Sarıkamış’ta kristal karın tadını çıkarmak demektir. Kristal kar, dünya üzerinde bir Alplere bir de Sarıkamış’a yağmaktadır. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’a 45 dakika uzaklıktadır. 

Çamurlu Dağı’na kurulu kayak merkezi sarıçam ormanları ile çevrilidir. Kışın en soğuk günlerinde bile Sarıkamış’ta güneş gözleri kamaştıracak kadar parlak olur. Manzara, kar sessizliği, ufuk çizgisiyle kavuşan uçsuz bucaksız beyazlık ve huzur dolu bir an. Sarıkamış’a gelen hemen herkes gibi her kış bir daha gelmek isteyecek, kış sporlarını hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getireceksiniz. 

2) Allahuekber Dağları Milli Parkı:

Karlarla kaplı sarıçam ormanlarında yürüyüş yapmak, tertemiz havasıyla ciğerlerinize oksijen banyosu aldırmak isterseniz Allahuekber Dağları Milli Parkı yürüyüş rotalarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca, Sarıkamış Şehitliği ziyaret edebilirsiniz. Açık hava heykel müzesi, kışın karlar altındayken adeta  Sarıkamış’ın hatırasını canlandırıyor.