Sarıkamış Kayak Merkezi 

Sarıkamış Kayak Merkezi Tatili

Kars’a bağlı Sarıkamış ilçesindeki Çamurlu Dağına kurulu Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıkamış’a 4 kilometre mesafededir. Kayak sporu için en değerli kar cinsi olan Kristal Kar, tüm dünyada bir Sarıkamış’a bir de kayak sporunun dünyadaki en popüler merkezi Alpler’e yağar.

Sarı çam ormanları ile çevrili Sarıkamış Kayak Merkezi’nin, özellikle snowboard tutkunlarının ve kayak severlerin vazgeçilmez adresleri arasında olmasının en önemli iki nedeninden bir Kristal Kar diğeri Palandöken ya da Uludağ’a kıyasla daha bakir ve sakin bir kayak merkezi olması diyebiliriz. 

Kars’a gelmişken Sarıkamış’a uğramadan, bu muhteşem manzarayı görmeden dönmek olmaz. 60 kilometre uzaklıktaki kayak merkezine 45 dakika gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Kaymak için ihtiyacınız olan her şeyi kiralayabileceğiniz olanaklar mevcut. Kayak bilmiyorsanız ya da ailede bilmeyen ya da sevmeyenler varsa üzülmeyin. Burası kayak ya da snowboard öğrenmek için en doğru adreslerden biri. Atlı kızak turu ile sarı çam ormanları ile çevrili bembeyaz karlar ülkesini gezmek,  gökyüzü ile yeryüzünün birbirine karıştığı harika kareler görmek, kaymayanlar için harika bir alternatif aktivite. 

Toz Kristal Kar 

Kışın Kars’ı gezmeyi planlıyorsanız ve yapılacaklar listesinde Sarıkamış da varsa kayak sezonun Aralık ayında başladığını ve Nisan başına kadar devam ettiğini bir yere not almakta fayda var. Sezon arasında gidip de kayamamak, yağış sebebiyle kayamaya uygun olmamak gibi durumlar Sarıkamış’ta pek sık rastlanan bir durum değildir. Kar yağışlı gün sayısı 50-60 gün kadardır ve yılın büyük bir bölümünde bol güneş alır. Buna rağmen 5 ay boyunca yerde kalan kristal toz kar sezon boyunca ilk yağdığı günkü tazeliğini korur, buzlanmaz. 

Kaymaya en uygun kar cinsi olan kristal toz kar, tüm dünyada sadece Alpler’e ve ülkemizde de Sarıkamış’a yağar. Snowboard ve Off Pist denilen pist dışı kayak için de uygun olan nadir alanlardan biridir. Üstelik kayak pistleri çevreleyen çam ormanları rüzgarı keser ve muhteşem manzaralar gösterir. 

Sarıkamış’ta Herkes Kayabilir

Sarıkamış’a yıl boyunca yağan kar 1-1,5 metreyi bulur. 9 pist ile toplam pist uzunluğu 25 kilometredir. Zirveden birinci etapa kadarki 5 pist orta ve zor seviye kırmızı ve siyah pistlerdir. Birinci etaptan aşağıya kadar inen 2 pistin biri mavi biri yeşil olmak üzere başlangıç seviyesindeki herkesin rahatlıkla kayabileceği mavi ve yeşil renkli pistlerdir. 

Kayak tatili, hala daha “pahalı” tatil konseptlerindendir ve belli bir ekonomik seviyenin üstünden olanlar tarafından tercih edilir, kayak sporu da öyle. Sarıkamış kayak merkezini, diğer kayak merkezlerinden ayıran önemli özelliklerinden biri bu durumu değiştiriyor olması. Sarıkamış’ta herkes kayabilsin diye kayak takımı kiralama fiyatları da telesiyej de diğer kayak merkezlerine kıyasla çok uygun fiyatlarda seyrediyor. 

Kars’ta tatilin bir gününü kristal karlar ülkesi Sarıkamış’a çıkarak geçirebilirsiniz. Kayak seviyorsanız zaten buraya hayran kalacak, bundan sonra her kış kaymaka Sarıkamış’a gelmek isteyeceksiniz. İhtiyacınız olan her türlü kayak malzemesini uygun fiyata kiralayabilir, ailece geldiyseniz ve aranızda kayak bilmeyenler uygun varsa sat ücreti karşılığında bu kış kaymayı öğrenebilirsiniz. 

Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ni Kaçırmayın

Tatilinizi, Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne denk getirecek şekilde planlayabilir, kış oyunlarının tadını doyasıya çıkabilirsiniz. Her yıl Şubat ya da Mart  aylarında gerçekleştirilen ve birbirinden renkli, heyecan dolu anlara sahne olan festival, ailece tatil ya da kalabalık arkadaş grupları için Sarıkamış’ın en eğlenceli zamanları. 

Sarıkamış Kayak Merkezi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Sarıkamış Kayak Merkezi nerede?
Dünyanın en uzun pistlerinden birine sahip Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kars ilinin  Sarıkamış ilçesine 4 kilometre uzaklıktaki Çamurlu Dağı’ndadır. 
2. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ne zaman gidilir?
Kars’ın merkezinden Sarıkamış yaklaşık 60 kilometre mesafededir. Özel araçla yazın en çok 1 saat içinde ulaşım sağlanabilir. Kışın bu süre, yağış durumuna bağlı olarak bir miktar daha uzun sürebilir.
3. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?
Toplu taşıma imkanlarıyla seyahat edecekseniz Kars’tan Sarıkamış’a gelen servislerle ilçeye ulaştıktan sonra, merkezden tesislerin bulunduğu alana taksiyle çıkabilirsiniz. Araç kiralamak da alternatif olarak değerlendirilebilir.