Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Milli Parklar şehirlerin doğası ile turizmin buluştuğu eşsiz mekanlardır. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı da Kars’ın gözbebeğidir diyebiliriz.   

Hem tatilcilerin hem de bölge sakinlerinin hafta sonu kaçamaklarına keyifli bir alan oluşturan milli parklar, ülkemizde giderek yaygınlaşıyor ve kültür gezilerinin vazgeçilmezi haline geliyor.

Kars’da, coğrafi özellikleri gereği, zengin ve eşsiz güzelliklerle donanmış bir tabiat ile iç içeyiz. Dört mevsimde bambaşka renklerle yaşayan el değmemiş bir doğal güzelliğe sahip. Doğa severlerin ister aileleriyle ister arkadaşlarıyla ortak bir zevkte buluşacağı harika bir aktivite, milli parkta zaman geçirmek. Taze ve canlı tabiatı ile çevrili  yürüyüş rotalarını keşfe çıkmanız için sarıçam ormanları sizleri bekliyor.

Temiz havasında ruhunuzun dinginleştiği, yeşilin başınızı döndüren her tonunu bir arada görebileceğiniz muazzam manzaraya sahip bir yer burası. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı, Kars’a uğrayanların güzel bir mola için mutlaka görülecek yerler listesine eklemesi gereken çok özel mekanlardan biri. 

Allahuekber Dağları

Kars, Ardahan ve Erzurum’un sınırlarında yer alan Allahuekber Dağları’nın heybetli görüntüsü karşısında büyülenmeye hazır olun.

Tarihi öneminin yanı sıra, fiziki açıdan bakıldığında tektonik yapıda bir sıradağ olan Allahuekber Dağları içindeki binbir çeşitte canlıya yaşam alanı sağlıyor. Parkın Önemli Bitki Alanı olarak saptanan 3216 hektar gibi geniş bir bölümü ormanlık alandan oluşuyor. Ormanlarda ve dağın çeşitli bölgelerinde Avrupa ve dünya ölçeğinde olmak üzere toplamda 9 adet nesli tükenmekte olan tür var.

I.Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış Harekatı’nın bu dağlarda yapılmasından dolayı da Allahuekber Dağları tarihi açıdan çok değerli. 2004 yılında milli park statüsünde kullanıma açılan dağın tepelerinde öbek öbek bembeyaz karlar altında saf sarıçam ormanları, eteklerine kadar inen yemyeşil bir örtü, daha ilk bakışta sizi uzaklardan kendine çekebilir.

Milli Parkta Neler Var?

Arkadaş grupları, ailece Kars tatili yapan çocuklu aileler  için milli park ziyareti eğlenceli bir gün geçirmek için biçilmiş kaftan çünkü parkta her yaşa hitap eden keyifli aktiviteler mevcut. 

1) Etkinlik Alanı

Yılın her dönemi festivallere ev sahipliği yapan ve çeşitli etkinlikler için kullanılan bu alana mutlaka uğrayın.

2) Tarihi Yapı

Sarıkamış Harekatı’nın geçtiği alan milli park içinde ziyaret edebileceğiniz kültürel ve tarihi bölümlerden biri. Okul çağındaki çocuklarınıza, tarihe tanıklık eden bu bölgeyi gezdirebilirsiniz. 

3) Şehitlik

Sarıkamış şehitliği çok geniş bir alana ve birkaç farklı lokasyona yayılmıştır. Milli parkın farklı noktalarındaki şehitlikleri ziyaret edebilir, anıt mezarları ve asker heykellerini görebilirsiniz.

4) Orman Yolları 

Milli parkın içinde farklı zorluk derecelerinde profesyonel ve amatörler için trekkıng yolları mevcut. El değmemiş bir doğanın içine, en az tahribatla açılmış yürüyüş yollarına hayran kalacağınıza eminiz. 

5) Bisiklet Yolu 

Bisiklet ve doğa tutkunlarını, unutamayacakları bir doğada pedallama keyfi bekliyor, diyebiliriz. 

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Mesire Alanı ve çeşme de milli parkın içindeki diğer imkan ve olanaklardan.  

Yüzlerce Bitki Türü ve Uçsuz Bucaksız Bir Botanik  

Türkiye’de yalnızca tek bir dağın doruklarında sarıçam ormanlarının oluşturduğu görüntüye denk gelebilirsiniz. Allahuekber Dağlarının en yüksek rakımında oluşan bu orman topluluğuna ‘’meşçere’’ denir. 

Sarıçam ormanında uzun çamlar arasında az miktarda adi ardıç ve titrek kavak türlerini de görebilirsiniz. Bunun yanında 352 türde bitki gözlemleyebileceğiniz Allahuekber Dağları Milli Parkı, tabiri cazizse Türkiye’nin Amazon’u sayılabilir.  

Allahuekber Dağları Doğal Yaşamını Koruma Alanı 

Kelebekten ördeğe, ayıdan doğana kadar hava, kara ve suda kendine yuva bulan yüzlerce canlının bir kısmı nesli tehlikede olan, koruma altındaki hayvan türleridir. 

75 memeli, 107 kuş, 6 balık ve 7 iki yaşamlı hayvan türüne ev sahipliği yapan park, yaban hayatı koruması ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda insan yaşamı ile tabiatın bu denli harmanlanarak uyum içerisinde bulunduğu Allahuekber Dağları Milli Parkı, hala doğanın bir parçası olarak hissetmenize olanak sağlıyor.

Sarıkamış Trekking Rotalarında Soluk Soluğa Bir Eğlence

Bir yanda geniş bir alana yayılmış sarıçam ormanları diğer yanda duru bir göl manzarası ile Allahuekber Dağları Milli Parkının içindeki muazzam güzellikteki manzaraların seyrine  doyum olmaz. Şehrin karmaşasından uzaklaşarak kendini doğanın huzurlu kollarına atmak isteyen herkesin uğraması gereken yerlerden biri.

Yazın cıvıl cıvıl kuş sesleri ile dolan parkta ılık yaz rüzgarları içinizi ferahlatacak. Kışın çamların üzerini kaplayan kristal kar  ile kartpostalları aratmayan fotoğraflar karşısında adeta büyüleneceksiniz. 

Hemen her mevsim bu etkileyici manzara eşliğinde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler mevcut. Bunlardan birisi de trekking. Dağın yamaçlarından tepeye ulaşmaya çalışmak, bu macera ve keşif dolu serüveni sevdiklerinizle beraber paylaşmaktan daha güzel bir tatil planı yoktur diye düşünüyoruz. Tatili spordan ayrı düşünemeyenler için Kars, dört mevsim tatilin en sportmen adresi. 

Kış Sporlarının Yeni Adresi Sarıkamış 

2004 yılında oluşturulan milli park, özellikle son dönemlerde dağcılar ve kış sporu tutkunları arasında popülarite kazanmış durumda. Kış aylarında bölgeye yağan kristal kar sayesinde kayak, snowboard gibi sporların zevkini tam anlamıyla ‘’zirvede’’ yaşamak mümkün.

Baharın Enerjisini Allahuekber Dağları Milli Parkında Hissedin

İster ilkbaharda ister sonbaharda gelin, burası baharın her ayrı güzel. 

Vadiden akan nehirde oltanızı kaptığınız gibi balık tutabilir, yürüyüş rotalarında doğa yürüyüşüne çıkabilir veya sınırlarınızı zorlayarak bol adrenalinli bir kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Oluşturulmuş güvenli yürüyüş rotaları sayesinde hem rahatça bu keyfi yaşayacak hem de tam anlamıyla yaban hayat ile iç içe olacaksınız. Park, aynı zamanda ormanda yaşayan çeşitli yabani hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Kurt, ayı, sincap, tilki, vaşak, domuz, yaban kedisi, su samuru, kızıl sincap, kaya sansarı… Göreceğiniz renkli kareleri bir maceraperest ruhuyla hemencecik fotoğraflamayı unutmayın, kaçırmayın deriz!

Kafanızı biraz yukarı kaldırıp sizi  uçsuz bucaksız saran gökyüzüne baktığınızda belki de yükseklerde uçan doğanları, kara akbabaları görebilirsiniz. Nesli tükenmekte olan siyah parlak tüylü küçücük sığırcıkların ötüşleri, hoş bir armoni oluşturup kulaklarınıza dolacak. 

Buraya uzaktan bakan ‘’Ne güzel, yemyeşil bir cennet.’’ der ancak, içine girenin burnuna hemen hoş kokular çalınmaya başlar. Rengarenk bitkilere sahip orman her yükseklikte ayrı bir güzelliği ziyaretçilerine cömertçe sunuyor. Yaklaşık 350 tür bitki bir arada. Vahşi yaşam ve rengarenk, çeşit çeşit bitkiler şehirden uzaklaşıp gelenleri büyülemeye yetiyor.

Kamp Severler Buraya 

Parkı ziyaret ettikten sonra buranın büyülü atmosferinden hemen ayrılmak istemeyebilirsiniz. Çadırınızı kaptığınız gibi kamp alanlarında doğa ile baş başa, huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkında Dolu Dolu Bir Gün 

Hangi etkinliği tercih ederseniz edin parka adım attığınızda ciğerlerinize dolan tertemiz orman havasında bedeninizin tazelendiğinizi hissedeceksiniz. Sevdiklerinizle bu anları kaçırmamak, eğlenceli saatler yaşamak için Allahuekber Dağları Milli Parkını mutlaka görmeli, tatilinizin bir gününü milli parka ayırmalısınız. 

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Ziyaret Saatleri: 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti: Ziyaretçilerden giriş ücreti alınmamaktadır.