Kars’ta Romantik Kış Balayı

Kars'ta Balayı

Düğün hazırlıklarının yorgunluğunu geride bırakmak ve yeni hayatınızın ilk günlerini unutulmaz kılmak için sizi Kars’ta balayına davet ediyoruz.   

Balayı denildiğinde herkesin aklına plaj kenarında yapılan yaz tatili gelir. Kışın evlenenler balayına gitmek için nedense yazı bekler ve evliliklerinin en değerli ilk günlerini bu romantik geziden mahrum geçirirler. Oysa kışın balayı tatilinin hem de en güzelini, en orjinalini yapmak varken… 

Ruh eşiniz yanınızda, geriye sadece şahane bir rota seçmek kalıyor. Karlar ülkesinde çocuklar gibi şen, maceracı bir gezgin ruhuyla, Baltık mimarisinin güzelliği ile başını döndürecek sokaklarında el ele yürümek… Balayınızı yıllar sonra bile anlatırken aynı heyecanı yaşacağınıza emin olabilirsiniz.  

Karlar Şehri Kars’ta Rüya Gibi Bir Balayı

Aşkın ve romantizmin mevsimi yok, diyenlerdenseniz, sizi şöyle memleketin doğusuna doğru alalım. Kalabalıktan, trafikten uzak, tarihi dokusunu uçsuz bucaksız bembeyaz karlar kaplayan, doğal güzellikleriyle ruhunuzu ısıtacak masalsı bir şehir, Kars. 

Unutulmaz bir balayı yaşamanız için Baltık mimarisi ile donatılmış, düşen kar taneleriyle beyazlığın masumiyetine büründüğü, göreni kendine hayran bırakan bu şehre adımınızı atar atmaz kendinizi adeta bir kar küresi içerisinde hissedeceksiniz. 

Binlerce yıllık geçmişi ile Ani Harabelerini keşfe çıkmak, ihtişamından ödün vermeden tüm heybetiyle kentin koruyucusu gibi duran Kars Kalesine tırmanmak balayınızı eşsiz anılara dönüştürecek. Buz tutmuş Çıldır Gölü’nün muazzam manzarasını seyre dalarken muhakkak balıkçılara denk gelirsiniz. Bu göl yalnızca gözünüze hitap etmiyor aynı zamanda midenize de şölen yaşatıyor. Meşhur Sarı Sazan balığının tadına bakmadan dönmeyin. 

Peki, eğlenmeyecek miyiz? Adrenalin, eğlence, çocuklar gibi oyun oynamak için Kars’dan daha iyi bir şey bulamazsınız. Çıldır’da kış sporları, Sarıkamış Kayak Merkezi’nde snowboard, kayak, orman yürüyüşü, geleneksel kar oyunları, kardan heykeller festivali, buzda atlı cirit ve daha niceleri… 

Kış Düğünleri 

Düğün tarihi için kış aylarına bakıyorsanız alışılmışın dışında bir mevsim seçiyorsunuz dersek yanılmış olmayız. Genelde popüler olan yaz ve bahar aylarında evlenmek ve güneye gidip deniz kenarına serilmektir. Klişelerin dışında yaşayan, yeni şeyler deneyimlemeye açık insanlar  “düğün sezonu” meselesine takılmazlar. Balayının da düğünün de “sezonu” aslında yoktur. Üstelik kış tatilleri her zaman romantizme daha uygundur çünkü daha sakin atmosferler, romantik ambiyanslar  yaratma imkanı sunar. 

Kırk sene Rus işgali altında kalan şehirde gezerken kendinizi Petersburg’a gitmiş gibi hissederseniz hiç şaşırmayın. Baltık mimarisinin etkisini şehrin her köşesinde göreceksiniz.1914 yılında Rus Çarı ve eşini ağırlayan Katerina Köşkü’nü çiçeği burnunda bir çift olarak gezmekten daha  romantik ne olabilir ki!

Unutulmaz Bir Balayı İçin Rotamız Kars 

Balayınızı bahara, yaza ertelemenize gerek yok. Kışın da en az sıcak aylarda olduğu kadar dinamik ve heyecanlı anlar yaşamak mümkün.

1) Kristal Karlar Diyarı Sarıkamış Kayak Merkezi 

Dünyada yalnızca Alpler ve Sarıkamış’a yağan kristal kar ile Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kaymaya doyamayacak, tekrar tekrar zirveye çıkmak isteyeceksiniz.

2) Köklü Kültürel Mirası ile Doğu’nun Paris’i Kars

Taş Köprü, Kars Kalesi, Fethiye Camii, Horomos Manastırı, Havariler Kilisesi ve nice tarihi emanet. Hristiyan ve İslam kültürünün harman olduğu, tarih kokan bir şehirdesiniz. Gördükleriniz ikinizi de büyüleyecek ve çocuklarınıza göstereceğiniz harika fotoğraflar çekeceksiniz. 

3) Bin Yıllık Ani Uygarlığı 

Bazalt taşın karlar altında ışıl ışıl parlayan güzelliği, Ani Antik Kenti’ne kışın bambaşka bir büyü katar. Bin yıllık bir kültürün bakmaya doyamayacağınız, “Nasıl yapmışlar?” demekten kendinizi alamayacağınız değerli mirası ile buluşmak, ikinize de unutulması güç duygular yaşatacak. 

Kars; doğası, tarihi yerleri, zengin mutfak kültürü sayesinde hem romantik hem de turistik bir balayı geçirmenize olanak sağlıyor. 

Doğu Ekspresi ile En Romantik Balayı Yolculuğu 

Yolculuk sırasında cam kenarına oturup akıp giden manzarayı seyretmek isteyenlerden misiniz? Çok renkli ve keyifli bir yolculuğa hazır olun, Doğu Ekspresi ile Kars’a giderken gördüklerinize bayılacaksınız. 

Ankara’dan başlayarak sırasıyla Kayseri, Sivas, Erzincan ve en son Erzurum’a uğrayıp Kars’a ulaşması yaklaşık yirmi dört saat sürüyor. Bu keyifli yolculukta memleketimizin doğal güzelliklerini yakından görebilirsiniz. 

Yataklı vagon romantizmi, yeni insanlarla tanışmak, dünyanın en güzel rotalarından birine kulaklığınız ve âşık olduğunuz insanla eşlik etmek kuşkusuz herkesin yaşamak isteyeceği keyifli bir yolculuk. Sonunda ise İpek Yolu üzerinde bulunan karlar şehri Kars sizi bekliyor.

Balayında Kars’ta Kayak

Kars’ın güneyindeki Sarıkamış Kayak Merkezi, yılın altı ayına yakın bir süre karla kaplıdır. Bölgeye yağan kar, dünya üzerinde bir de Alp Dağları’na yağan, meşhur kristal kardır. Sarıçam ormanları ile çevrili Sarıkamış’ı görmek ve bu özel karın üzerinde kaymak için balayında daha güzel bir zamanlama olamaz. 

Kars Kahvaltısı ile En Güzel Günlerin En Lezzetli Sabahları

Kars’a özgü doğal tatlar nelerdir diye düşününce akla hiç kuşkusuz önce Kars kaşarı, Kars gravyeri, Kars balı gelir. Kahvaltıda farklı peynir çeşitleri seviyorsanız, tabağınızda oldukça geniş bir alan bırakmanızda fayda var. Gravyerden tutun çeçil peynirine kadar yirmiden fazla peynir çeşidi tadabileceğiniz, son derece zengin bir kahvaltıdan sonra bir peynir gurmesine dönüşmeniz muhtemeldir. 

Kaz pastırması, feselli, Kars böreği, Kar ketesi kahvaltının olmazsa olmazlarından.  Tuzlu faslını bitirdikten bölgede üretilen doğal tereyağını sıcacık katmerin üzerinde peteğinden yeni sıyrılmış balı ile buluşturabilir, tatlı bir keyifle kahvaltınızı noktalayabilirsiniz.

Çayınızın sıcaklığı henüz dudağınızda iken karla kaplı Kars Kalesi seyretmek sabalarınıza ayrı bir lezzet katacak. 

Her Gün Farklı Bir Yöresel Lezzet Tadabilirsiniz

Yalnızca peyniri, balı ile değil, Kars mutfağı geleneksel lezzetleri ile görenlerin iştahını açıyor. Burada kalacağınız süre boyunca her gün farklı bir yemek tatma avantajına sahipsiniz. Üstelik bölgede yetişen kazlardan kaz çekmesi, kaz suyu ile yapılan pilavlar, çorbalar ile oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Kars mutfağında, her damak zevkine hitap edecek yemekleri bulabilirsiniz. Etin ön planda tutulduğu yemeklerin yanı sıra erişte aşı, hangel, ısırgan otu çorbası, etsiz yemek tercih edenler için alternatifler. 

Ani Harabelerinde Muhteşem Fotoğraflar Çekin

Balayı fotoğrafları, albümlerin en değerli parçalarıdır. Kars’ta muhteşem kareler yakalayacaksınız çünkü her koşulda şahane fotoğraflar çekeceğiniz son derece estetik bir mimari yapı var karşınızda. Ani Harabeleri 2016 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiş. Yaz kış binlerce yerli, yabancı  turisti ağırlayan antik kent, fotoğraf kulüplerinin de yoğun rağbet gösterdiği yerlerden biri. Mekan o kadar güzel ki profesyonel olmasanız da çok iyi fotoğraflar çekeceğinizi garanti ediyoruz.  

Çıldır’da Kış Sporları 

  • Atlı kızakla gölün çevresinde geziye çıkabilirsiniz.
  • Paten kayabilirsiniz.
  • Snow Drifting yapabilirsiniz. 
  • Balık tutmayı deneyebilirsiniz. 
  • Festivale denk gelirseniz, buz üstünde atlı cirit oyunlarını izleyebilirisiniz. 

Çıldır, Türkiye’de her kış donan tek göl. Endişelenmenize gerek yok, bu buz tabakası birçok insanı taşıyabilecek kadar kalın ve dirençli öyle ki balıkçılar buzu kesmek için elektrikli testere kullanmak zorunda. Kışın Kars’ta hava sıcaklığı -39 dereceye kadar düşer ve donan Çıldır Gölü, enfes bir manzara izleme imkânı sunar.  

Geçmişe şöyle bir dönüp baktığınızda anlatmaya değer güzel anılar, sıra dışı rotalar izlenerek yaşanmıştır. Balayı tatiliniz de, farklılığıyla, unutamayacağınız eşsizlikte olsun isterseniz, sizi Kars’ta ağırlamaktan keyif duyacağımızı söylemek isteriz.