Kars’ta Kış Sporları 

Kışın Kars Sporları

Kar yağsa da kaysak, snowboard pistlerinin tozunu attırsak, buzda hız heyecanıyla adrenaline doysak diyorsanız, adres belli bu kış sizi Kars’a bekliyoruz. 

Kış sporlarına merakınız varsa  kristal karın namını zaten duymuş olmalısınız ve hali hazırda kaymak için Sarıkamış’ın müdavimi olmuş kayakçılardan veya snowboardculardan birisiniz demektir. Kış sporlarına karşı içten içe bir heyecan besliyorsunuz, engel olmadığınız bir ilginiz var fakat nereden başlayacağınızı, hiçbir tecrübeniz yokken nasıl kış sporlarıyla ilgileneceğinizi bilmiyorsanız ve kristal karla henüz tanışmadıysanız Türkiye’nin Alpleri Sarıkamış, tam size göre.

Türkiye’de ilk kar genellikle Kars’a düşer ve dünya üzerinde Alplerden sonra kristal karın yağdığı ikinci yer olan Sarıkamış, Kars’ın kış sporlarıyla ünlü gözde tatil beldesidir. Kış sporları deyince mesele kayaktan çok daha fazlasıdır kuşkusuz ve Çıldır Gölü, dünyanın en güzel doğal buz pistlerinden biridir. Sarıkamış Kayak Merkezi ve Çıldır Gölü, Kars’ta kış sporlarının iki önemli adresi.  

Havaların soğuması, kar kalınlığının artması ve gölün donması ile birlikte Kars’ta kış sporları sezonu açılır. Kristal karlar diyarında, Çıldır Gölünün adeta sonsuza uzanan bembeyaz buzlar ülkesinde, adrenalin ve eğlence birbirine karışır ve Kars, konuklarına unutulmaz bir kış tatili yaşatır. 

Seyahat ve Spor Bir Arada 

İnsanlar, sağlıklı kalmak ve uzun yaşamak için seyahatin de spor kadar önemli olduğunu artık biliyor. Spor ve seyahat, yeni dünya insanının gezi kültürü haline geldi desek durumu abartmış olmayız. Bu sebeple hem seyahat hem spor yapabilmenin mümkün olduğu konseptler giderek yerleşik tatil anlayışı haline gelmekte.   

Kış sporları, doğası gereği, tam da bu bakış açısına uygun bir gezi planı sunduğu için son yıllarda ilginin epey hızlı arttığını söylemek mümkün. Hele bir de kış mevsiminin neden olduğu hareketsizlik haliyle başa çıkmak söz konusu olunca kış tatili ve kış sporu kimileri için olmazsa olmazlardan. Kışın da eğlenceli ve aktif zaman geçirmek, aynı zamanda spor yapmak istiyorsanız, hayatınıza kış sporlarını eklemenin vaktidir. Böylece kışın da fit kalabilir, seyahati sporla taçlandırabilirsiniz. 

Kışın Kars’ta Doğa Bir Başka Güzel 

Soğuktan saklanmayı bırakıp kışın doğanın bir başka güzel olduğunu bir kere keşfetmiş olanları, kar yağınca ormanlara dalmaktan alıkoyamazsınız çünkü karda yürümenin tadını bilirler ve ormanın huzur dolu sessizliğini dinlemeden edemezler. 

Kış; modern insanın kendini evlere, kapalı mekanlara tıkadığı bir şey olmaktan yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ülkemizde kış sporları kültürü henüz gelişmekte olan bir şey olsa da tüm dünyada doğa sporları dört mevsim devam ediyor ve özellikle trekking kışın da devam eden en popüler sporlardan biri. Kışın da doğanın bir parçası olmayı sürdürmek bazıları için bilhassa özle bir tercih. Öyle ki outdoor pazarının ürün yelpazesi kış mevsimine odaklı diyebiliriz. Yılın büyük kısmını karlar altında geçiren kuzey Avrupa ülkelerinde kış, kar, doğa ve spor birbirinden ayrı düşünülemez şeyler. 

Kristal Karlar Diyarı Sarıkamış 

Kış sporu denince herkesin aklına ilk gelen kayak ve snowboard diyebiliriz. Sarı çam ormanlarıyla çevrili Çamurlu Dağı’nın zirvesine kurulu Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal kar sebebiyle kayakçıların ve snowboard sporcularının gözde adreslerinden biridir. 

Kayak:

Kayak, en eski ve en gelişmiş kış sporu olduğu için yaygın olarak yapılan ve dünyada müsabakaları düzenlenen, başlı başına bir spor dalı. Kar dışında su üzerinde de yapılan bir versiyonu var, su kayağı dediğimiz. Kar ya da su yüzeyinde, tahtadan bir araç ile kaymak suretiyle yapılan spor dalı olarak tanımlayabiliriz. Ya da kış sporlarının piridir desek, yanlış bir şey söylemiş olmayız.  Tüm vücudu çalıştırması sebebiyle yüzmeden sonra en etkili spor olarak anılan kayak sporunun tüm dünyada geçerli olan iki farklı disiplini vardır: 

Alp Disiplini:

Daha geniş ve esnek kayaklar ile yapılır. Yeni başlayanlara Alp disiplini ile başlaması önerilir. Ülkemizde en çok yapılan ve öğretilen kayak disiplini, Alp disiplinidir. 

Kuzey Disiplini:

Televizyonda denk gelirseniz mutlaka izlemenizi önereceğimiz, ince ve uzun kayaklarla yapılan, oldukça süratli kayak disiplinidir. 

Sarıkamış, kayağa başlamak için ülkemizdeki en uygun adrestir çünkü kayak aletleri kiralamak ve tesis kullanım ücretleri oldukça uygun fiyatlıdır. Çocuklarınıza kaymayı öğretmek için bu kış tatilini Kars’ta değerlendirebilirsiniz. 

Snowboard:

Profesyonel kış sporları arasında en popüler olanı snowboard diyebiliriz. Tek tahta üzerinde iki ayak sabit şekilde yapılan snowboard, kar sörfü olarak da anılmaktadır. Snowboardcular, Sarıkamış’a ayrıca bayılır çünkü kristal kar tam da snowboard yapmak içindir. Kış sporlarının genç ve aşırı dinamik çocuğu snowboard Kars’a yapılan kış sporları içinde en cool, en havalı olanıdır.

Karda Orman Yürüyüşü: 

Daha sakin ve dingin sporları tercih edenler, sarı çam ormanlarında nefis bir doğa yürüyüşüne çıkabilir. Trekking gruplarının organizasyonlarına dahil olmak için Sarıkamış yürüyüş rotaları ve doğa derneklerini takip edebilirsiniz. Kendi trekking grubunuzla Sarıkamış ve Allahuekber Dağları Milli Parkı yürüyüş rotalarında, karda orman yürüyüşü organize edebilirsiniz.     

Doğal Bir Buz Pisti Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Türkiye’nin Kuzey Doğu’sundaki en büyük ikinci göldür ve donduğunda 123 kilometrekare genişliğinde, büyüleyici güzellikte bir buz pistine dönüşür. İlk gördüğünüzde nefesiniz kesilir. Bir anlık ürperti ile adrenalin bedeninizi sarar ve bir an sonra yerini muazzam çocuksu bir heyecana bırakır. Çıldır Gölü, birçok kış sporuna uygun olduğu halde henüz potansiyelinin çok altında kullanılıyor olsa da kışın geleneksel ve modern kızak ve kar motoru gibi sporlara ev sahipliği yapıyor. Belki sonraki yıllarda ice driving, snow mobiling, buz pateni gibi sporların yapıldığını da görebiliriz. 

Snowdrift:

Kars’ta yapabileceğiniz en keyifli kış sporlarından biri snowdrift. Kar motoru da denen bu şahane spor, Çıldır Gölü donduktan sonra, buz üstünde hız tutkunlarının dansına dönüşüyor. Uçsuz bucaksız buzlar üstünde, kar motoruyla kaymak bir tutkuya dönüşebilir, bizden söylemesi. 

Kızak:

Kızak, Çıldır’da deneyimleyebileceğiniz geleneksel kış sporumuz. Spor olabilmesi için teknik olarak eksikleri olduğunu belirtmek gerekir fakat gene de daha az aktif olmak ama kış ve doğa sporlarından nasibini almak isteyenler için oldukça tatminkar ve çok da eğlenceli bir aktivite. 

Kış sporlarına ilgi duyuyorsanız Kars’ta harika vakit geçireceğinizi ve her kış gelmek isteyeceyeceğiniz uğrak noktalar arasına ekleyeceklerinizi söyleyebiliriz. Kış sporlarına ilginiz var fakat nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız da sizi gönül rahatlığıyla Kars’a davet ediyoruz çünkü Sarıkamış kayağa başlamak için en ideal kayak merkezi ve Çıldır’da kızakla kaymak için ihtiyacınız olan tek şey çocukluk neşeniz.