Kış Tatilinin Gözdesi Kars

Kış Tatili Kars

Kar yağmaya başladığında içimizi saran huzurun tatil keyfi ile birleştiğini hayal edin ve bu hayale Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk keyfini ekleyin. 

Tıpkı yaz tatilinde olduğu gibi kış tatilinde de seçenekler ve konseptler kişiden kişiye göre değişir. Tatil zevki herkes için farklıdır. Kimisi, doyasıya kaymak ve bembeyaz  karın tadını çıkarmak, kış sporlarıyla fiziksel olarak hareketli olmak ve adrenalin yapmaktan hoşlanır. Kimileri kışın bile gittiği yerin tarihi ve kültürel dokusuyla buluşmak ister. 

Kars’ı kış tatilinin gözde adresi haline getiren tüm bu konseptlerin bir arada bulunabiliyor olması diyebiliriz. İşin içine bir de Kars’ın misafirperver, sıcacık insan ilişkileri de eklenince Kars’ta kış tatili unutulmaz bir anıya dönüşüyor. 

Doğu Ekspresi ile Kışın Kars’a Yolculuk 

Kars’ta kış tatili sezonu açılır açılmaz Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmanın heyecanı tatilcileri sarar. Elbette Kars’ta tatilin en özel yanı, dünyanın en güzel tren yolu rotalarından biri olan Doğu Ekspresi ile 24 saat süren unutulmaz bir yolculuk yapacak olmaktır.  

Bir tren rotasının bir şehrin ve tatilin simgesi haline gelmesi pek sık görülen bir şey değildir. Doğu Ekspresi ile Kars’a giderken iyi ki bu tatile çıkmışım, iyi ki kendime bu deneyimi yaşama şansı vermişim, diyeceksiniz. 

Ankara’dan kalkan tren, sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’a uğruyor. Yolculuk, yirmi dört saat sonunda Kars’ta noktalanıyor. Yol boyunca içeceğiniz sıcacık bir çay, her yudumda,  unutamayacağınız güzellikteki manzara seyrinize eşlik ediyor. Sevdiklerinizle yapacağınız bu yolculukta, dünyanın en ilginç ve eşsiz rotalarından biriyle kış tatiliniz henüz başlamadan renkleniyor. 

Asırlara Meydan Okuyan Ani Harabeleri     

Kars doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü tarihi ve dünya kültür tarihi mirasına dahil olmuş kıymetli emanetleriyle de tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Ani Harabeleri, kışın da yerli yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri en önemli turistik yerlerin başında gelir. 

Karlı tepelerin arasında yüzyıllardır ayakta kalan antik kent, Ermenistan’a sınır olan Arpaçay Irmağı’nın hemen yanına kuruludur. Kiliseler, camiler, tapınaklar ve mağaralarıyla bir zamanlar keşişlerin, tüccarların ve yerli halkların yaşadığı Ani Kenti’nin gizemli  atmosferinden çok etkileneceksiniz.

İpek Yolu üzerinde bulunan Kars’ta, Ani Harabelerini ziyaret ettiğiniz takdirde İpek Yolu Köprüsü’nü de görebilirsiniz. Şehir merkezine 48 kilometre uzaklıktaki Ani Harabelerine belediyenin tesis ettiği otobüslerle, taksi ya da özel araçlarla ulaşım sağlamak mümkün. 

Kışın Kars Sokaklarında St.Petersburg Esintileri

Kars’ta gezerken kendinizi Rusya’da geziyor gibi hissedebilirsiniz. Mevsimi de mimarisi de bu denli benzediği için kışın Kars’ı gezmek sanki biraz Rusya’yı gezmek gibidir. Kesme bazalt taştan yapılmış muazzam güzellikteki baltık mimarisi, birbirine paralel uzanan sokaklar sayesinde küçük bir St.Petersburg havası vardır özellik kışın, kent merkezinin. 

1918 yılına kadar yaklaşık kırk sene boyunca Rus hakimiyetinde kalan şehirde, Baltık Mimarisine gösterilebilecek en güzel örneklerden birisi Katerina Sarayı. Ayrıca mutlaka görmeniz gerekenler arasında Çeltikov Konağı, Defterdarlık Binası, Fethiye Camisini sayabiliriz. Sevdiklerinizle birlikte bu güzel sokaklarda dolaşırken muhteşem fotoğraflar çekeceğinize eminiz. 

Sarıkamış Kayak Merkezi Eğlencenin Zirvesi

Sarıçam ormanları ile çevrili Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ta kışın eğlencenin ve tatilin adresi. Kristal karı ile ünlü tesis her türlü eğlence anlayışına hitap eden konaklama ve aktivite imkanlarına sahip. İster ailece, ister arkadaş grubunuzla, ister sevdiğinizle romantik bir tatil için gelmiş olun çok eğleneceğinize, harika zaman geçireceksiniz. 

Sarıkamış’ta neler mi yapabilirsiniz? İşte sizin için birkaç öneri: 

  • Snowboard.
  • Doğa Yürüyüşü.
  • Snowdrift.

Kars’ın Kış Güzeli Çıldır Gölü 

Dört mevsim ayrı bir güzeldir ama Kars’ta kış Çıldır donduğunda başlar ve Kars’ın kış güzeli Çıldır gölü, kış tatilinin ülkemizdeki en özel simgeleri arasındadır. Geleneksel oyunlar, zorlu balık avı, kış sporları, atlı kızak gibi türlü etkinliklere ev sahipliği yapmasının yanı sıra bu manzara öyle her yerde görebileceğiniz türden bir şey değil, büyüleyici bir güzelliği seyrediyor olacaksınız. 

Dilerseniz en ünlü Çıldır Gölü macerasını deneyebilir, buzu kırarak balık avlayabilir, kendi tuttuğunuz balığı pişirip buz üstünde balık keyfi yapabilirsiniz. Bölgede turistik etkinliklerin en popüleri buzda balık avı. 

Bu tecrübeden sonra kendinizi Eskimolara yakın hissedebilirsiniz. Paten ile kayabilir, kuvvetli atlara bağlanmış rengarenk kızaklarla gölü turlayabilir veya at üzerinde cirit atanları izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kars Mutfağının Tadı Kışın Çıkar 

Bölgenin geleneksel lezzetleri et ağırlıklı sıcak yemeklerdir ve Kars’ta kış sezonu yöresel tatları ile mest olmak için harika bir zaman. 

Zengin kahvaltısı aklınızı başınızdan alabilir, masadan hiç kalkmak istemeyebilirsiniz. Yirmiye yakın peynir çeşidi ile başta Kars Gravyeri olmak üzere bölgemizin meşhur peynirlerinin hemen hepsini tadabilirsiniz. ’Ben ekmeksiz doyamam ama! diyenlerdenseniz Kars Ketesini mutlaka denemelisiniz. Kars balı, kahvaltının tabii ki baş tacı. 

Günün diğer öğünlerini yöresel tatların en iyi şekilde hazırlandığı ve sunulduğu şehir restoranlarında farklı lezzetleri keşfederek geçirmelisiniz. Kışın Kars’ta sofraların baş tacı tabii ki Kars kazı. Hörre çorbası, sulu köfte, feselli, kesme aşı, sinor ve çeşitli kebap türleri Kars mutfağının diğer meşhur lezzetlerinden bazıları. Her öğün sofraya gelen Kars Gravyeri alışkanlık yapabilir, dönerken alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. 

Karlar Altında Kars’ta Festival Zamanı

Festivallerden bahsedince zihnimizde kalabalık bir ortamda eğlencenin tavan yaptığı, renkli görüntüleri canlanır. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali ile Kars kültürünü hem yakından deneyimleyebilir hem de tatilinize unutulmaz anlar ekleyebilirsiniz. 

Kış tatilini Kars’ta festival zamanına denk getirenler oldukça şanslı. Kardan heykelleri görebilir, ata sporlarını izleyebilir, Çıldır Gölü üzerindeki spor aktivitelerinin heyecanına dahil olabilirsiniz. 

Kars festivalleri hakkında daha fazlasını Kars’ta 4 Mevsim Katılabileceğiniz Festival ve Etkinlikler yazımızda keşfedin.

Özellikle atlı cirit ile anılan Kars, kışın düzenlenen festivallerde ata sporlarının ve bir geleneğin tarihini tutuyor olmayı turizm ile birleştiriyor. Geleneksel ve çağdaş olanın kararında buluşması sayesinde kültür, spor, turizm ve tarihi miras Kars’ta kışın birlikte canlanıyor, eğlenceyle yoğruluyor. 

Üstelik çoğu etkinlik ücretsiz. Kars’a tatil planınız varsa gelmeden önce Kars Festivalleri takvimine bir göz atmanızda fayda var. Ailece ya da arkadaşlarınızla, tatilinize heyecan katmak, farklı aktiviteler deneyimlemek ve bölge kültürünü yakından tanımak için festivaller bulunmaz fırsat.  

İster maceralara açık, dinamik, adrenalin dolu, süper eğlenceli bir kış tatili planınız olsun ister daha sakin ve romantik bir plan; kış tatilinin en keyifli adresi Kars. Karlar ülkesinde tatil seçeneği bol, her zevke hitap eden çeşitli etkinlikler ile zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.