Kars’ta Alışveriş 

Kars'ta Alışveriş Yapma

Seyahat ederken alışveriş yapmayı seviyorsanız, büyük bir bavulla gelmenizi öneririz. Böylece Kars’ta alışverişin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Alışveriş yapmak en az gezmek kadar keyifli aktivitelerden biridir desek yeridir. Bu konuda yapılan araştırmalar, insanların seyahate çıktığında kendilerini alışveriş yapmaktan çok daha mutlu hissettiklerini gösteriyor olsa da alışverişin de mutlulukla bir alakası olduğunu kabul edelim. Seyahat ederken alışveriş yapmak bu keyfi en az ikiye katlayarak artırır. Hele yolunuz Kars gibi gurme lezzetler, organik ürünler diyarına düşmüşse… Dönerken aldıklarınızla bavulunuz oldukça ağırlaşacak, haberiniz olsun. 

Kars’ta geçirdiğiniz süre boyunca damağınızda yer eden yöresel tatlardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabilir, böylece bu el değmemiş doğanın muhteşem lezzetlerinden bir parçayı, Kars’tan ayrılırken yanınızda götürebilirsiniz. Burada geçirdiğiniz anları ölümsüzleştirmek, her gördüğünüzde Kars gezinizi anımsatacak birbirinden değerli yöresel turistik ürünlerle evinizi süsleyebilir, dostlarınıza armağanlar götürebilirsiniz.  

Kars’ta Geleneksel Tatlar ve Gurme Alışverişi

Yüksek rakımı ve çetin doğa koşulları sebebiyle Kars’ta modern tarım ve yaygın zirai üretim biçimleri uygulanmamış, bu sayede toprak bakir kalmıştır. Binbir çeşit çiçeğin açtığı yüksek yaylalarda arıcılık ve hayvancılık geleneksel yöntemlerle sürdürülür. Hayvanlar doğalarına uygun olarak, en kaliteli şekilde, çiçek yiyerek beslenirler. Bu sebeple Kars Balı meşhurdur, Kars Gravyer’i dünya markası peynirlerden birine dönüşmüştür. 

Otelimizin meşhur açık büfe kahvaltısı, Kars’ın tüm yöresel lezzetlerini tatmanız için özel olarak hazırlanır ve genellikle henüz kahvaltı devam ederken peynir ve bal alışverişi için sohbet başlar. Kars’ta geçirdiğiniz süre boyunca hemen her öğünde tamamen doğal ürünlerin kullanıldığı yerel mutfak kültürünün kokusu, tadı damağınızı sarmaya başlar. Kars merkezde gezerken, yöresel ürünlerin satıldığı dükkanların cazibesine kapılmamak pek kolay değildir. Peki, Kars’ın neleri meşhur? Seyahatinize devam ederken Kars’tan alınacaklar listesi yapmaya ne dersiniz?

Kars Balı

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi bal, mitolojide şifacı gıda olarak bilinir. Faydaları saymakla bitmez, mucize besinler arasında ilk sıralarda yer aldığını bilmeyen yoktur. Çiçek poleninden arının işlediği, doğanın altın suyu bal, Kars’ın yüksek yaylarının da en değerli mahsülleri arasında. Türkiye’nin en doğal balının membaı Kars’a kadar gelmişken, bal almadan olur mu, olmaz. 

Kars yaylalarına Türkiye’nin her yerinden gelen arıcıların kurduğu binlerce kovandan sağılan yayla çiçek balı, katkısızdır. Yüksek rakımda açan çiçeklerin polenlerinden beslenen arıların ürettiği, tamamen doğal ve kaliteli bir baldır. Özellikle Kars karakovan balı, çok değerli bir besindir.  Alışveriş listesine Kars Balı ile başlayabiliriz. 

Kars Gravyeri

Gurmeler için peynir, yemek kültürünün en önemli konularından biridir. Peynir kültürüne sahip olmayan bir gurme düşünemeyiz. Damak zevkinin gelişmişliğini işaret eden, şaraptan sonra en popüler eksperlik konusu olan peynir, gurmeliğin ilk beş maddesi arasında gösterilen lezzetlerden biridir. Kars Gravyeri dünyanın peynir gurmelerinden tam not almış, Türkiye’de üretilen en iyi peynirlerin başında gelir. 

Şirden mayasından yapılan ve en az 6 ay olgunlaştırılan Gravyer, gurme bir damak zevkine hitap ettiği gibi mide bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için gravyer alışverişi yapmadan Kars’tan ayrılmayın deriz. 

Kars Peynirleri 

Gravyer ve Kars kaşarı, Kars’dan tüm dünyaya yayılan, bölgenin ve ülkemizin en özel peynirleri fakat Kars’ta üretilen yirmiden fazla peynir çeşidinden sadece iki tanesidir. Süt ürünlerini seviyor, farklı peynir türlerini tatmaktan hoşlanıyorsanız Kars’ta çeşit çeşit peynirle tanışacağınızı şimiden müjdelemiş olalım. 

Hoşunuza giden peynirlerden tadımlık paketler hazırlatabilir, peynir aşığı dostlarınızı bu lezzetlerle tanıştırabilirsiniz. Birçok misafirimizin yaptığı gibi daha sonra sipariş vermek üzere alışveriş yaptığınız dükkanın iletişim bilgilerini almayı unutmayın. Böylece canınız Kars peyniri çektiğinde deneyip memnun kaldığınız kimselerden peynirinizi sipariş edebilirsiniz. 

Kağızman Kömesi 

Kağızman’ın meşhur cevizli sucuğunu özel kılan Kars balı ile Kağızman cevizini kömede bir araya getiriyor olması. Kağızman Kömesi diğer adıyla ballı cevizli sucuk, Karslı kadınlar tarafından el yapımı olarak üretiliyor. Yani hem doğal hem de sağlıklı bir atıştırmalık. Kars’ın, bağımlılık yapan yöresel tatlarından biri olduğunu belirtmekte fayda var. Hem hediyelik hem de kendiniz için aldığınıza çok memnun olacağınız nefis bir tat. 

Ata Tohumu Kavılca Buğday

Kavılca buğdayı; serhat bölgesine özgü, genetiği değiştirilmemiş, ata tohumu buğday türlerinden. Yapılan çalışmalar kavılca buğdayının glisemik indeksi düşük karbonhidratlar grubunda olduğunu göstermiştir. Sağlık açısında beslenme değeri yüksek kavılca buğdayı, bulgur ve un, alışveriş listenize eklemenizi önereceğimiz yöresel ürünlerden bir başkası.  

Kars’ın mutfak kültürü ve beslenme alışkanlıkları, doğal besinlerden oluşan, fermantasyon üzerine kurulu, sindirim dostu bir beslenme modelidir. Bu yanıyla Kars, Kuzeydoğu Anadolu’da gastronominin başkenti olmaya aday. 

Kars’da Turistik Ürünler Alışverişi

Tatil anılarını kalıcı hale getiren en güzel şey, gittiğiniz yerden aldığınız küçük bir obje olabilir. Peki Kars’tan alabileceğiniz, özel şeyler neler?

1) Kars Kilimi:

Bölgenin etnografik geçmişini en güzel şekilde yansıtan, değerli ve kalıcı bir obje satın almak isterseniz, yünden yapılan Kars kilimlerine mutlaka görün. Modern döşenmiş şık bir salona otantik bir dekor olarak eklendiğinde muazzam bir estetik yaratan, kırmızı ağırlıklı kilimler, hediye olarak da düşünülebilir. Kilim satılan dükkanlarda keçeden yapılmış çok çeşitli hediyelik eşyalar bulmak da mümkün. 

2 )Kafkasların Gümüş Kemeri:

Gümüş kemerler Kafkas geleneğinden miras, kaybolmaya yüz tutmuş çok eski bir gelenek ve zanaat. Dilerseniz sayılı yapım atölyelerinden birini ziyaret edebilir, yılların ustalarından kaybolmak üzere olan bu mesleğin hikayesini ve Kars’ın tarihini dinleyebilirsiniz. Moda ile ilgileniyorsanız, gümüş kemerle kombinlerinize Gucci havası katabileceğinizi fark edecek, kemer almadan dükkandan ayrılmayacaksınız.  

3) Kaz Tüyü Yastık:

Gelmişken yerinden alınabilecek  bir başka şahane turistik ürün,  kaz tüyünden yastıklar. Kuş tüyünün sağlık açısından en ideal materyal olduğunu biliyoruz.  Rahatlığıyla uyku kalitesini artıran kaz tüyü yastıkları,  uzun yıllar kullanabilirsiniz.  Kaz besiciliği sebebiyle Kars’ta kuş tüyünden yastık, yorgan ve giyim malzemeleri üretilmekte ve satılmaktadır. Kışın soğuktan en iyi şekilde koruyan kaz tüyü yazın da serin tutar. Dolayısıyla Kars ikliminin tam da ihtiyacı olan malzemedir. Kendinize harika bir hediye vermek için kaz tüyü yastık alabilir, bebekler gibi mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.